Servis & Bakım

Neden Orijinal Yakıt Filtresi Kullanmalıyız?

Birçok Ford Cargo araç kullanıcımız aracının bakım maliyetlerinin ucuz olmasını ister fakat maliyet ne kadar ucuzlar ise bakım da kullandığımız parçaların kalitesi o kadar düşük olacaktır. Bu yazımızda araçlarımızda neden orijinal yakıt filtre kullanmamız gerektiğini yazacağız.

Araçlarımızda Türkiye şartlarında yakıtın pahalı olması sebebiyle birçok yakıt firması birbirleriyle rekabet etmesi amacıyla yakıt fiyatlarına göre birçok farklı kalitede yakıt satmaktadırlar satılan bu yakıtların içerisinde birçok katkı maddesi bulunduğu gibi birçok ta yabancı madde diye adlandırdığımız aracımızın motoruna girmesini istemediğimiz maddeler bulunmaktadır. Yakıt rafineden çıktığında birçok aşamadan geçirilerek dizel yakıtı diye adlandırdığımız mazot üretilmektedir. Bu yakıtın gerek taşınması gerek depolanması gerekse işlenmesi aşamasında birçok yabancı madde içerisine karışabilmektedir.

Bildiğiniz üzere araçlarımıza yakıt alırken özellikle dinlenmiş yakıt almak isteriz aracımızla bir benzin istasyonuna girdiğimizde eğer aynı anda istasyon depolarına dolum yapılıyorsa o istasyondan o anda yakıt almak istemeyiz bunun sebebi ise yakıt taşınması aşamasında tankerler içerisinde bulunan yabancı maddeler ile yakıt karışmaktadır ve aynı zamanda istasyon deposunda boşaltım esnasında istasyon deposu dibinde biriken tortu, pislik gibi maddeleri çalkantıyla yukarı çıkmaktadır ve pompa ile basıldığında aracımızın deposuna kadar bu maddeler girmektedir. Alacağımız yakıt dinlendiğinde bu yabancı maddelerin öz kütleleri birbirlerinden farklı olduğu için dibe çökmektedir.

Fakat her istasyona girdiğimizde istasyona en son yakıt ne zaman geldi diye sorma şansımız olmamaktadır. Bu sebepten dolayı araçlarımızda içerisinde yabancı madde diye adlandırdığımız tortu, pislik, su vb. gibi maddelerin aracımızın motoruna girmesini istemediğimiz için tüm Ford Cargo araçlarımızda iki adet yakıt filtresi bulundurmaktayız.

Aracımızın yakıt filtresinin amacı kullandığımız yakıtın aracın motorunun içine almadan önce son bir kez temizleyerek motorun içerisine bu yabancı maddelerin girmemesini sağlamaktır. Aynı zamanda yakıt depolarımız araçların dışarısında olduğu için hava şartlarında etkilenmektedir. Bunu anlatmak gerekirse aracımız sıcak havalarda yakıt deposu ısınacağı için depo içerisinde yakıt buharı oluşmaktadır ve bu yakıt buharı araç seyir halinde iken etraftaki rüzgâr ile aniden soğumaya başladığında tekrar sıvı hale geçerek yakıt deposu içerisinde su oluşturmaktadır. Bu oluşan suyu motorun yakıt sistemine verirsek yakıt sistemindeki pompa, yakıt kütüğü, valf, müşir vb. metal parçaların kısa süre içerinde paslanarak işlevini yerine getiremediğini göreceğiz bu sebepten dolayı yakıt filtremizin ikinci görevi de aracın yakıt deposu içerisinde biriken suyu yakıttan ayırmaktır. Bunu nasıl yaptığını başka bir yazımızda daha detaylı olarak anlatacağız.

Aracımızın yukarıda saydığımız pislik, tortu ve vb. yabancı maddelerini ayırırken yakıt filtrelerinin içini açtığımızda aşağıdaki gibi kâğıt eleman göreceğiz. Bu kağıt elemanı üzerinde mikron cinsinden küçük küçük delikler bulunmaktadır. Bu delikler gözle görülmeyecek kadar küçük olduğu için içerisinden yakıt geçerken pislik ve yabancı maddeler kâğıdın dışında kalacaktır ve yakıtı yabancı katı maddelerden ayıracaktır. Bu delikler ne kadar küçük ve fazla ise filtremiz o kadar kalitelidir.

Aşağıda gördünüz filtre Ford Otosan ‘ ın Ford Cargo araçları için ürettiği kendi filtresidir. İçerisindeki kağıt elemanı incelediğimizde kağıt elemanın sıkı olarak 210 adet kıvrım katı bulunmakta ve kağıdın hammaddesi olan selüloz kendi rengindedir kağıt elemana renk vermesi için başka bir katkı maddesi konulmamıştır.

Yan sanayi bir filtreyi incelediğimizde kâğıt elemanın seyrek olarak basıldığı ve kıvrım katlarının 130 adet olduğunu görüyoruz ayrıca bu filtreler ucuza mal edilmesi için atık kağıtlardan yapılmaktadır ve atık kağıtlar farklı renkte olduğu için kağıt içerisine katkı maddesi olarak renklendiriciler eklenmektedir. Bu filtrelerin yapımı aşamasında kağıt elemanlarının arasında delikler mikron cinsinden işlenmemekte olup filtrenin temizleme özelliği orijinal filtreye göre daha azdır.

Ayrıca filtrenin yan sanayi filtre yapısı itibari ile orijinal filtreye nazaran iç elemanı daha küçüktür ve küçük olması sebebiyle daha fazla hava boşluğu mevcuttur. Bu da aracınızı kullanırken daha sık hava yapmasını ve aracın durduk yere stop etmesini sağlamaktadır.

Bu sebepten dolayı aracın orijinal yakıt filtresiyle yan sanayi filtresi arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Orijinal yakıt filtresi özel olarak işlenip yakıt filtresi haline getirilmekte, diğeri atık kağıtlardan üretildiği ve deliklerine önem verilmediği için maliyetleri aynı değildir.  Maliyetleri aynı olmadığı gibi motoru koruma, yakıtı temizleme olarak da birbirinden farklıdır.

Şuanda günümüzde satılan orijinal yakıt filtresiyle,  yan sanayi bir yakıt filtresinin arasında 30 TL fiyat farkı bulunmaktadır. Orijinal yakıt filtresi kullanılmadığında araçlarımızda oluşacak hasarlar birçok 30 TL ye mal olacaktır.

Dizel araçlarımızın yakıt sistemindeki parçalar diğer araçlara göre daha hassas ve ölçümle çalıştığı için parça fiyatları pahalıdır bu sebepten dolayı orijinal yakıt filtresi tercihi yapın aracınızı riske atmayın.

 

Gökhan Esen
 Büyükkarcı Ford Trucks Yetkili Bayisi Garanti Uzmanı