Lastik & Jant Son Postlar

Alcoa Jantlarının Dayanıklılığı – 2

Alcoa dövme alüminyum jantlarının güçlü sağlam ve güvenilir yapısını incelemeye devam ediyoruz.

 

Fraunhofer Yapısal Dayanım ve Sistem Güvenliği Enstitüsü

  • Otomotiv mühendisliğince, jantların en kritik parçalardan olduğu ve  jant fonksiyonlarının insan güvenliği açısından çok önemli olduğu kabul edilmektedir.  Otomotiv endüstrisinde son on yılda değişen ihtiyaçlarla birlikte, jant üreticileri, jant üzerindeki kompleks yüklerden dolayı jantların dayanıklılığını korumak için yeni malzemeleri ve yeni üretim teknolojilerini daha fazla dikkate almaktadırlar.

 

  • Almanya’da bulunan Darmstadt kentindeki Fraunhofer LBF, 80 yıldır hafif yapıların güvenliği ve güvenilirliği için faaliyettedir. Günümüzde, yapısal dayanıklılık, sistem güvenilirliği, titreşim teknolojisi ve polimer teknolojisi alanlarında uzmanlığı ile Enstitü, geleceğin en önemli kesişen konularına çözümler sunmaktadır: Hafif tasarım, işlevsel entegrasyon ve siber fizikli makine mühendisliği sistemleri. Buradaki odak, e-mobilite ve bağımsız, ağ bağlantılı sürüş gibi, kaynak verimliliği ve emisyon azaltma gibi gelecekteki hareketliliğin yanı sıra sosyal zorluklara çözümler getirebilmektir.

 

  • Gerçek operasyonel alan kullanımındaki veri ediniminden veri analizine ve veri yorumuna kadar kapsamlı beceriler, materyal, bileşen ve sistem özelliklerinin tasarlanması ve geliştirilmesi için özel önlemlerin çıkarılmasına ek olarak bunun temelini oluşturur. Bu kurumun müşterileri, otomotiv ve ticari araç yapımı, demiryolu taşımacılığı mühendisliği, gemi yapımı, havacılık, makine ve tesis yapımı, enerji mühendisliği, elektrik mühendisliği, medikal mühendisliği ve kimya endüstrisinden gelmektedir.

 

  • Fraunhofer enstitüsü 400’den fazla uzman çalışan, ve 11.560 metrekareden fazla laboratuar ve deneysel alanda barındırılan ileri teknoloji ile hizmet vermektdir.

LBF Testi  (Yapısal dayanım ve sistem güvenliği testi)

 LBF Testi, Fraunhofer Yapısal Dayanım ve Sistem Güvenliği Enstitüsü’nün kamyon jantlarına yönelik çift eksenli yorulma testidir.

Jant ömrü dayanımı test edilirken gerçek sürüş koşullarının (dönme, bükülme, gerilim ve operasyonel yük koşulları) göz önünde bulundurulması nedeniyle  bir çok testten farklıdır.

Jant tamamen şişirilmiş bir lastikle test edilir ve gerçek kullanım ömrü koşullarını tekrarlamak için farklı yük gerilimlerde jantta neler olduğunu simüle eder.

Avrupa Jant Üreticileri Birliği (EUWA), jantların 1.5 milyon kilometreye eşdeğer testte yüke dayanması gerektiğini belirtmektedir. Alcoa jantlar bu testi başarılı bir şekil geçerek kamyon üreticilerinin ısrarcı olduğu talep ve gerekliliği karşılamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuğrul UYGUR

Alcoa Jantları Satış Müdürü