Nostalji Köşesi Son Postlar Yol Kültürü

Bir Ford Efsanesi: D-1210

Uzun yıllar Türk nakliye sektörüne damgasını vuran ve ‘Alırsın Ford olursun Lord’, ‘Koyun kurdun yol Ford’un gibi birçok özlü deyişe de ilham kaynağı olan 1965 – 1983 yılları arasında 18 yıl boyunca üretilen koca bir neslin tutkunu olduğu D-1210…

Bugün kamyon tutkusu olan ve bu işe yıllarını vermiş emektar şoförlere sorsak büyük bir çoğunluğu D-1210 kamyonlarının efsaneleştiğini kabul eder.

1976 yılında Ford ile Otosan arasında imzalanan lisans anlaşması ile Otosan D-1210 Ford kamyonunu Türkiye’de imal ve satış hakkını alarak 56,000 civarında D-1210 üretti ve kısa sürede pazar lideri oldu.

Peki nedir bu seriyi bu kadar efsaneleştiren, döneminde gerek şoförlerin gerekse çocukların ilgisini çeken?

Çocuklar için en ilginç şeylerden biri dışarıdan gelen seslerdir. Hele erkek çocuklar için bu sesler daha çok araçların çıkardığı sesler olmuştur.

D-1210’un ise ara gaz sesi birçok çocuk için büyük bir ilgi sebebi olmuştur. Hatta kimi şoförlere göre Ford kamyonunu kullanmak bir müzik enstrümanı çalmak gibiydi. Şanzıman ve ara gazlara motorun verdiği tepki ile ritim tutturmak bile mümkündü.

Bu serinin bir başka özelliği ise dönemine kıyasla diğer kamyonlara göre kullanım keyfi ve görünüşünün etkileyiciliğiydi.

Devrilen şoför mahalli (kabin) ve fiber glas olması sayesinde periyodik bakım ve tamir kolaylığı sağlayan D-1210’lar ayrıca kolay yedek parça sayesinde işlete maliyetlerini düşürmüş ve pratiklik sağlamıştır.

 

 

Üstün manevra kabiliyeti sayesinde dar sokaklardan kolayca geçebilmesi, ortalama hızının yüksek olması gibi özellikleri de ekleyince 1210’lar kargo, sebze, mobilya taşımacılığı, damper sektörü gibi geniş bir ürün gamını karşılayan bir araç olmuştur.

Öte yandan aksesuarları ile de inanılmaz ses getirmiştir. Reflektör, lamba, Michelin bebek gibi farklı süslemeler ile birçok kişinin renkli dünyasını da ortaya çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir